e-KARTA mieszkańca

Umożliwia wnoszenie opłat za miejsce parkingowe za pomocą Karty Mieszkańca (cyfrowego portfela punktowego) aplikacji miejskiej. Dzięki miejskiemu systemowi rozliczeń znacząco obniża się koszty obsługi płatności, ale również można stosować inne cenniki opłat za parkingi np. w różnych rejonach miasta lub dla pojazdów hybrydowych i elektrycznych. System nie wymaga instalowania parkometrów, ani zatrudniania wielu parkingowych.

Moduł zintegrowana cyfrowa karta mieszkańca w aplikacji miejskiej w smartfonie zostanie połączona z cyfrowym portfelem prepaid działającym w technologii Blockchain, który można doładować wpłacając pieniądze. Telefon staje się kartą płatniczą, którą można płacić w sklepie, zbliżeniowo lub wykonywać szybki przelew np. za różne usługi miejskie. Można ustawić płatność zdefiniowaną lub obciążenie portfela płatnością terminową. Wygląd elektronicznej karty można dowolnie modyfikować podstawiając grafikę lub zdjęcie inne dla każdego JST. Karta otwiera się na ekranie smartfona i posiada kod QR, który przystawia się do skanera lub zbliża telefon do czytnika bezprzewodowego w sklepie, kasie biletowej, okienku urzędowym i działa jak płatność zbliżeniowa. Korzystanie z karty może oznaczać dla mieszkańca niższe opłaty uchwalone przez samorząd. Niższy cennik na usługi miejskie dla mieszkańców korzystających z aplikacji np. % rabatu na bilety komunikacji miejskiej lub opłaty komunalne.

Karta może przechowywać punkty (podobnie jak Payback karty na stacjach paliwowych), za które można odbierać nagrody z katalogu nagród np. za głosowanie w budżetach obywatelskich, udział w akcjach społecznych, terminowe opłacanie rachunków na rzecz Urzędu, udział w grach terenowych organizowanych dla dzieci i młodzieży. Za punkty można odbierać nagrody z katalogu w postaci np. rabatów i niższych opłat miejskich, zniżki do kin, muzeum, zniżki na imprezy biletowane organizowane przez Urząd Miasta Karta może służyć jako portfel biletowy.

Mieszkańcy mogą kupować bilety wstępu na różne wydarzenia i otrzymać je w formie cyfrowego biletu z kodem QR. W miejscu kontroli biletów będą wyświetlać bilet celem jego zeskanowania jak wejściówkę (podobnie jak na odprawie biletowej do samolotu). Portfel cyfrowy można doładować złotówkami za pomocą przelewu bankowego, karty płatniczej, PayU lub Przelewy24 (w tych trzech ostatnich przypadkach pobierana jest prowizja 2,2 proc.)